Anlık Fps Düşüşü Sorunu Çözümü

Bazen ekran kartınızın ya da işlemcinizin gücü yeterli olmasına rağmen, oyunlarda anlık FPS düşüşü ya da performans kayıpları olabiliyor. Peki oyunlarda anlık FPS düşüşü neden olur? Sadece sorun bilgisayarınızda mı? Anlık fps düşüşlerinin çözümü nedir? Yazılımsal olarak kullanıcıların dikkat etmesi gerekenler neler? Bugün bu soruları cevaplandıracağım.

1- Donanım Yetersizliği

Öncelikle bilgisayarınızın donanımını ve donanımın kullanımını takip etmeniz gerekiyor. Oyunu açtığınızda işlemci kullanımı yüzde yüz seviyesindeyse ya da RAM kullanımı, bilgisayardaki kapasitenin tamamına eriştiyse, anlık FPS düşüşleri kaçınılmazdır.

Ekran kartınız normalde oyunu akıcı bir şekilde oynatmaya yeterli olsa bile, işlemcinin ya da RAM’in darboğaz oluşturduğu alanlar olabilir. Bu da anlık FPS düşüşlerine sebep verecektir.

Oyunu oynarken işlemci ve RAM kullanımına, Msi Afterburner gibi 3. Parti yardımcı uygulamalarla bakabilirsiniz. Ya da bilgisayarın görev yöneticisinden de durumu gözleyebilirsiniz.

Örneğin 8 GB RAM’e sahip bir bilgisayarınız var. Windows ve yüklü uygulamalarla beraber RAM’in oyuna girmeden 4 GB’lık kapasitesi dolu ve oyunu oynadığınız süre zarfında da oyunun RAM kullanımını da gözönünde bulundurduğunuzda, 8 GB’lık alan yetmeyecektir ve sistem dolan RAM yerine hard diski kullanmaya başlayacaktır. Bu da anlık FPS düşüşlerine neden olacaktır.

2- Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Windows işletim sisteminde, kullanıcıların kurduğu uygulamaların çoğu, bilgisayarın başlamasıyla beraber, otomatik olarak çalışacak şekilde yükleniyor. Eğer siz daha sonra MSConfig’den açılıştaki ihtiyaç dışı programların başlamasını engellemezseniz, arka planda pek çok uygulama çalışmaya devam edebilir.

Arka planda uygulamaların çalışmasında çok büyük sakıncaların olmadığını düşünsek de, bazen sistem kaynağını fazla tüketebilen uygulamalar olabiliyor.

Bunu da görev yöneticisinden, oyuna girmeden önce gözlemleyip, RAM ve işlemci kullanımı yüksek programları kapatıp, oyuna girebilirsiniz.

Siz oyun oynarken, arka planda çalışan uygulama anlık olarak işlemcinin ya da RAM’in önemli bir yüzdesini kullanmaya başlarsa, anlık FPS düşüşleri gözlemlenebilir.

Özellikle antivirüs uygulamaları başta olmak üzere, anlık senkronizasyon yapabilen bulut uygulamalarından tutun, pek çok farklı uygulama, oyun ile beraber disk, işlemci ve RAM’i kullanabiir. Bu da performansı negatif etkileyebilir.

3- Sıcaklık Nedeniyle Düşen İşlemci ve Ekran Kartı Frekansları

Her işlemci ve ekran kartının maksimum çalışma sıcaklıkları vardır. Örneğin maksimum çalışma sıcaklığı 100 derece olan bir işlemci kullanıyorsanız, bu işlemcinin 85 – 90 derecede çalışması, performansı etkilemeyecektir.

Yüksek ısı ile beraber işlemci ve ekran kartı, turbo hızlarını aşağıya çekerek, kendisini serinletmeye çalışır ve böylece düşen frekanslar, size anlık olarak performans düşüşü getirebilir.

Isıyı da Msi Afterburner gibi 3. Parti uygulamalarla izleyebilirsiniz. Aynı şekilde FPS Monitör gibi uygulamalar, hem ısıyı hem FPS değerini hem de işlemci – ekran kartı kullanımlarını sizlere göstererek, analiz yapmanızı kolaylaştıracaktır. Msi Afterburner indirmek için Tıkla ya basabilirsiniz.

Okuduğunuz için Teşekkürler. Önceki Konumuza gitmek için Tıkla ya basabilir, diğer konularımıza da göz atabilirsiniz. Takipte kalmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir