Bitcoin Nedir ?

Dijital para olarak bilinen bitcoin ve onun sistemi olan blockchain son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birisi haline geldi. Peki bitcoin nedir ? Nasıl alınır ? Cevabını yazımızda vermeye çalıştık.

Bitcoin

Bitcoin nedir ? Bitcoin bir merkezi olmayan ilk dijital para birimidir. İnternetteki para transferlerini kolaylaştırmak ve şuan ki problemleri çözmek için icat edilmiştir. Bitcoinler kişiden kişiye doğrudan gönderilir bu işlem için bir aracı bankaya ya da şirkete ihtiyaç duymaz. Bu da komisyon ve işlem masraflarınızın çok daha az olması demektir. Ayrıca bitcoin alıp, yollamak e-mail yollamak kadar kolaydır.

Peki bu bitcoin internet üzerinde izlenebilir mi ? Hayır, izlenemez ve bankalar ya da hükümetler tarafından kapatılamaz çünkü herhangi bir merkezi yoktur. Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçmiştir. Makale’nin yazarı Satoshi Nakamoto’dur gerçek ismi veya mahlası veya bir ekibe ait ünvan olduğu konusunda tartışmalar vardır.

Bitcoin Nereden Alınır ?

İnternet üzerinde bunu yapan birçok şirket vardır. Bunlardan bir kaç tanesini alt tarafa koyacağım.

Güvenilir Bitcoin Borsaları:

BlockChain https://www.blockchain.com/tr/

Binance https://www.binance.com/

Bitfinex https://www.bitfinex.com/

Kraken https://www.kraken.com/

Poloniex https://poloniex.com/

BTCTURK https://www.btcturk.com/

Paribu https://www.paribu.com/

BlockChain Ne Demek ?

BlockChain(Blok Zinciri) Günümüzdeki anlamıyla ilk blockchain, tarihteki ilk kripto para birimi bitcoin ile yaşıttır. Takvimler 31 ekim 2008’i gösterdiğinde satoshi nakamoto adlı bir kişi veya öbek tarafından piyasaya sürülen “bitcoin: eşten eşe elektronik nakit sistemi” isimli white paper dokümanında btc altyapsıcaklıknın tamamen blokzinciri teknolojisine dayandırıldığı belirtilmiştir.

bitcoin nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir