E-Mail Hesabım Güvende Mi

E-mail hesabınızın çalınmış veya çalınacak olmasından mı şüpheleniyorsunuz. E-mailinizin güvenliğinizi sağlamak mı istiyorsunuz ? Herhangi bir siteden sızan bilgilerin içinde sizin bilgilerinizin olup olmadığını öğrenmek mi istiyorsunuz? Bir siteye kaydolurken diğer sitelere de mi aynı şifreyle kaydoluyorsunuz ? İşte büyük bir hata ! Herkes şifrelerinin güvenli olduğunu sanıp farklı sitelere kaydolurken aynı şifreyle kaydoluyor ancak bir sitede güvenlik açığı çıktığı zaman o şifreyle girmiş olduğunuz bütün hesaplar tehlikede demektir. Bu yazıda e-mail hesabınızın güvenliğinden az da olsa nasıl güvende olacağınızı anlatacağız.

e-mail

Hesabınızın olduğu bir sitenin hacklenip hacklenmediğine bakan birsürü online web sitesi var. Bunlardan bir tanesini alta bırakacağım.

https://haveibeenpwned.com/

Eğer “Oh no — pwned!” yazarsa şifrenizi bütün platformlardan değiştirmenizi öneririz. Aynı şifreyi bütün platformlarda kullanmıyorsanız şifrenizin bulunduğu platform altta verilecektir o platformdaki şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Eğer “Good news — no pwnage found!” Şifrenizi herhangi bir platformda bulamamış demektir ama benimkisini bulmadı diye sevinmeyin çünkü her an bulunabilir ve bulunup ifşa edilmiş olabilir. Bu siteyi kullanın diyorum çünkü hesabınızda kritik bilgiler olabilir ve bunların ifşa edilmesi sizinde pek hoşunuza gitmeyecektir.

e-mail

Yukarıdaki benim e-mail ‘imin sonucu 2020 ‘de wattpad ‘deki güvenlik açığı yüzünden şifreler ve kullanıcı adları gibi bilgiler ifşa edilmiş bende bunu görüp bütün platformlardan şifremi değiştirdim. Sizinde güvende olmanızı isterim o yüzden bu siteyi kesinlikle öneriyorum.

Konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Önceki konuya gitmek için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir