Kitap Okumanın 5 Yararı

Bu konumuzda Kitap Okumanın 5 Yararı nelerdir, Kitap okumak neleri geliştirir, Kitap okuyan insanlarda neler ön plana çıkmıştır? Bunun gibi soruları yanıtlayacağız. Dilerseniz ilk maddemize geçelim.

1- Pratik Düşünmeyi Geliştirir

Kitap okumanın 5 yararı ndan biri olan pratik düşünmeyi geliştirir. Günlük hayatta olaylara pratik bir şekilde yaklaşmak her zaman daha iyidir. Bu yüzden beyni devamlı çalıştırmak önemlidir. Zihniniz için en iyi egzersiz biri kitaptır. O yüzden çabuk düşünüp çabuk yorum yapabilmemiz için kitap okumak çok önemlidir. Ayrıca kitap okumak dikkat dağınıklığını azaltmaktadır.

2- Kendinizi Daha İyi İfade Edersiniz

Kitap okurken bilginiz artacak ve  kelime hazneniz bir hayli artacaktır. Bununla birlikte özgüvenizin de artacaktır. Duygularını kabaca veya sinirli bir şekil yerine her konuyu açıkça dille getirirler. Kararlıdırlar, belirsizlik ve baskılara rağmen karar alabilirler.

3- Yalnızlık Hissi Yaşamazsınız

Kitapların iyi bir arkadaş olduğunu sıklıkla duymuşsunuzdur. Günün bir yanında istediğiniz yerde istediğiniz zaman kitap okuyabilirsiniz. Canınız sıkıldığı her anda kitap okuyarak zamanınızı daha da iyi değerlendirebiliriz. Kitaplar varken asla yalnız olmazsınız.

4- Hafıza Sorunlarını Çözer

Kitap okuyan insanlarda alzheimer hastalığına yakalanması %50 den daha azdır. Kitaplar unutkanlığınızı azaltır. Bu da mesela ezberleyeceğiniz bir şeyi daha kolay ezberlemeyi ve daha kolay hatırlamayı sağlayacaktır. Düzenli kitap okuyan birinin kelime dağarcığı gelişir.

5- Stresinizi Azaltır

Yorgun ve stresli olduğunuz zamanda kitap okumanız sizin için iyi olacaktır. Yanınızda bir kahve ile stresiniz azalacaktır. Hem de bir araştırmaya göre insan 6 dakika kitap okuması bile stresi %68 azaltmaktadır. Yani 6 dakika kitap okumak stresi 1/3 ünü giderir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Tıkla ya basarak önceki konumuza gidebilir, sitede diğer konularımıza da bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir