Ön Ödemeli Kartlar(Prepaid Card) Nedir ?

Ön ödemeli kartlar günümüzde bilinmeyen ancak kullanışlı bir kart türüdür. Peki bu kartın kendine has özellikleri nelerdir, neden tercih edilmelidir bu yazıda bunun cevaplarını vermeye çalışacağım.

Ön Ödemeli Kart Nedir ?

Ön ödemeli kart, kredi kartları ve banka kartları gibi bir kart şemasıyla hazırlanan, fiziki pos, mobil pos, sanal pos ve atm gibi araçlarda kullanılan ödeme kartlarıdır. Ancak arada bazı farklar vardır. Mesela içinde para olmadan ödeme yapamazsınız. Banka kartları ve kredi kartları bunu kredi çekerek ödeyebiliyor ancak ön ödemeli kartla ödemek için kartın içinde para olması lazım. Bu karta nasıl para yatıracağız derseniz, atm de yatırabilirsiniz. kredi kartının aksine ön ödemeli kart 18 yaşının altındaki kişilere satılabiliyor. Ayrıca ön ödemeli kartlar anonim olarak da kullanılabiliyor ama bu seferde yatıracağınız paranın limiti değişiyor. Örneğin: Sözleşmeli ön ödemeli kartınız var ve limit yok ancak bir diğer kartınızda sözleşmesiz ön ödemeli kart yatıracağınız para limiti $750 ve para çekemiyorsunuz gibi örnekler verebilirim. Bu ön ödemeli kartı aldığınız şirkete göre değişir.

ön ödemeli kartlar

Ön Ödemeli Kart Kaç Defa Kullanılabilir ?

Günümüzde 2 çeşit ön ödemeli kart bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kullan-at şeklindedir. Kullan-at şeklindeki ön ödemeli kart içine kart içerisindeki parayı harcadıktan sonra tekrar yükleme yapamazsın. İkinci kart türü ise sürekli kullanabileceğin hep bakiye yatırıp harcayabileceğin bir kart türüdür.

ön ödemeli kartlar

Ön Ödemeli Kartta Taksit Yapabilir Miyiz ?

Hayır, Ön ödemeli kartlar taksit imkanı sunmamaktadır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ön ödemeli kartlarla ilgili veya istediğiniz konuları yorumlarda belirtebilirsiniz. Bir önceki konumuza gitmek için Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir