Sistemi Yavaşlatan Uygulamalar Ve Çözümleri

Bu yazımızda Sistemi yavaşlatan uygulamalar ve çözümleri ni anlatacağım. Şöyle anlatacağım. İlk önce sistemi yavaşlatan uygulamalar daha sonra ve çözümleri ni anlatacağım. Dilerseniz hemen konuya gelelim. Sistemi hangi uygulamalar yavaşlatır?

Sistemi Hangi Uygulamalar Yavaşlatır?

Skype, SkypeHost.exe adı altında siz programı kapatsanız dahi arka planda çalışan ve yaklaşık 250-300 MB gibi büyük miktarda bellek tüketen bir uygulamadır. Kapatılması mümkün değildir. Görev yöneticisinden kapatılmaya çalışınca “Erişim Engellendi” hatasıyla karşılaşılır. Veya hiç tepki vermez.

Java Schedule Updater, Bu programın amacı anlık olarak Java güncellemelerini denetleyerek, güncellemeyi anında kurmak. Beni haftalarca delirten bu anlık güncelleme eklentisi nedeniyle, internet hızım %50 düştü, uygulamalar rahat çalışamaz oldu ve antivirüs önüne gelen her şeye virüs demeye başladı. İlginç gelebilir ancak yan etkileri çok fazla. Sebebi ise anlık olarak (5 dakikada bir)Java tht solidstar resmi sitesinden güncelleme verilerini çekmesi, bunu yaparken aşırı bellek tüketmesi ve bellek tüketirken de antivirüsün bu durumu şüpheli görüp tarama yapması.

TeamWiever => Aslında hepimizin yakından tanıdığı kısaca “Tw” olarak adlandırılan dost canlısı program. Fakat koynumuzda yılan beslemişiz  .Tw’nin bazı sunucu verilerini aktarabilmesi için anlık olarak arkada çalışan bir uzantısı mevcut. Dosya konumunda bulunanTeamWiever(turkhackteamsolidstar)_Service.exeprogramı sürekli olarak sistemizinde çalışıyor. Msconfig ayarlarından Tw yi devre dışı bıraksanız dahi açık olan bu programı ne yazık ki kapatmanın tek yolu el ile kapatmak. Neyse ki program herhangi bir “Erişim Engellendi” hatası vermiyor bize.

Sistemi Yavaşlatan Uygulamaların Çözümü

Skype, Aslına bakarsanız bilgisayarınıza bir kez Skype kurdunuz mu bu her daim sisteminizde çalışır. Skype kaldırsanız bile bu uygulama arka planda bellek sömürmeye devam eder.Bazen kendisini svchost.exe adı altında birleştirir ve görünmesi zorlaşır. Skype kaldırsanızdahi silinmez. Tek yolu Unlocker. Unlocker bir kilit açma programı. Şöyle açıklayalım, silemediğiniz ve erişim izni olmayan bir dosyanız var. Unlocker ile sağ tık yaparak rahatça silebilirsiniz. Tıkla ya basarak unlocker ı indirebilirsiniz.

Programı kurduktan sonra görev yöneticisinden SkypeHost.exe işlemini bulun. Sağ tık dosya konumunu aç tıklayın. Ardından programın üstüne sağ tık yaparak unlocker seçin. Unlocker açıldığında işlemler bölümünden “Sil” seçeneğini seçin. Büyük ihtimalle silinemiyor bir sonraki başlatmada silinsin mi? diyecek. Evet diyelim. Şimdi ise sistemi yeniden başlatalım. Açıldığında bilgisayarınız SkypeHost.exe belasından kurtulmuş ve RAM’iniz ferahlamış olacak.

Unutmayın: Skype’ı Web üzerinden de kullanabilirsiniz. Uygulamayı kurarak sistemi yormanın bir anlamı yok!

Java Schedule Updater, Aslında çok basit. Denetim masasına girerek Java Kontrol Panelini açıyoruz. Ardından Update “Güncelleme” kısmından aşağıdaki resimde gösterilen “Check for updates Automatically” yani Güncellemeleri otomatik olarak denetle kutucuğunun yanındaki tik işaretini kaldırıyoruz. Bunun ardından sistemi yeniden başlatıyoruz. Sorunumuz çözüldü.

TeamWiever, Aslında bunu kaldırmanın tek yolu Tw’yi sisteminizden kaldırmak. Fakat eğer sık sık kullanıyorsanız ve ihtiyacınız olduğunda uzun süreli indirme ve kurma işlemi yapmak istemiyorsanız ben kaldırmanızı tavsiye etmem. Sadece 5 saniye ayırarak bu programı kapatabilirsiniz. Ctrl+Shift+Esc (veya görev çubuğundan sağ tık görev yöneticisi) , İşlemler, TeamWiever(32bit) Bu kadar basit bir işlem ile kapatabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler. Önceki yazımıza gitmek için Tıkla ya basabilir, diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

One thought on “Sistemi Yavaşlatan Uygulamalar Ve Çözümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir