USB’ye Kalıcı Olarak Kali Linux Kurulumu

USB’ye Kalıcı Olarak Kali Linux Kurulumu için bu konuyu okuyabilirsiniz.Kali Linux’u USB’nizde dosyalar silinmeden kalıcı bir şekilde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz ? Bu konumuzda USB’ye nasıl kalıcı olarak kali linux kuracağımızı anlatacağım. İşlemciniz sanallaştırma desteklemiyorsa, sanal makinede kali linux kurarken yavaşlayacağını düşünüyorsanız bu konuyu kesinlikle okumalısınız. Artık USB’yi taktığınız an kali linux açılacak.

kali linux

Gerekli Yazılımlar :

1.Flash Bellek (8 GB, 16 Gb, 32 GB…)

2.Kali Linux ya da kuracağınız Linux çekirdekli işletim sistemi.

3.Rufus.

4.MiniTool Partition Wizard Free

Gerekli yazılımları indirdikten sonra kali linux veya kuracağınız linux çekirdekli işletim sistemini kurmaya başlayalım.

Rufus

Rufus programını açıp en üstten usb’nizi seçin. Ardından alttaki cd işaretine basarak isonuzu seçin.Yanındaki menüden DD yansımayı seçiniz. Öyle birşey yoksa başlat dedikten sonra önünüze çıkan menüden DD yansıma modunu seçiniz.

Kali Linux


Başlat butonuna basıyoruz ve karşımıza çıkan flash belleğin biçimlendirileceğini belirten uyarıya tamam diyoruz.

MiniTool Partition Wizard


İso yazdırıldıktan sonra MiniTool Partition Wizard’ı açıyoruz ve USB’mizdeki boşalana sağ tık yaptıktan sonra create tuşuna basıyoruz.

Kali Linux

Create dedikten sonra önünüze bir menü çıkacaktır Partition label kısmına persistence yazıyoruz. Create as diye bir kısım daha var altta orayı Primary olarak değiştiriyoruz. Onun altındaki File System kısmını da Ext4 yapıyoruz. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra OK butonuna basıyoruz.

Kali Linux

OK tuşuna bastıktan sonra sol tarafta çıkan APPLY butonuna basıyoruz ve bir süre bekliyoruz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Windows’daki işimiz bitiyor. İşlem bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Kali Linux

Kali Linux

Boot menüye geldiğimizde Live USB Persistence’yi seçiyoruz ve Kalimizin açılmasını bekliyoruz. Kali açıldıktan sonra kali linuxdaki terminalimizi açıyoruz ve fdisk -l komutunu giriyoruz. fdisk -l komutundan sonra gelen çıktıda MiniTool Partition Wizard programında oluşturduğumuz alanı buluyoruz. Benimkisi /dev/sdb3 olduğundan /dev/sdb3 diye yapıcam işlemleri siz orayı değiştirin. Bunları ayarladıktan sonra alttaki komutları sırasıyla girin. Dikkat /dev/sdb3 kısmını kendinize göre yapın.

1.)setxkbmaptr

2.)mkdir -p /mnt/my_usb

3.)mount /dev/sdb3 /mnt/my_usb

4.)echo “/ union” > /mnt/my_usb/persistence.conf

5.)umount /dev/sdb3

Bu komutları girdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmalınız ve bundan sonra USB ile boot menü’deyken usb live persistence kısmını seçip USB ‘de kalıcı olarak kali linux kullanabilirsiniz dosyalarınız silinmeyecek.USB’ye Kalıcı Olarak Kali Linux Kurulumu için yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4 thoughts on “USB’ye Kalıcı Olarak Kali Linux Kurulumu

  1. Peki bu işlemi çoklu olarak da yapabilirmiyiz? Yani mesela aynı anda kalıcı olarak Kali, Parrot, Pardus, Windows7/10’u kalıcı olarak tek bir usb’ye kurabilirmiyiz? Yoksa bu işlem sadece tek bir os’un usb’ye kurulabileceği bir işlem midir?

    1. merhaba SwordFish1905 değerli yorumunuz için tessekur ederiz. Yorumunuzdan anladığım şey tek usb içinde birden fazla işletim sistemi kullanmak. Eğer sorun buysa easybcd kullanarak yapılabilir diye düşünüyorum. Discorddan ulaşabilirsen daha iyi olur. Discordum Kawaugh#7901

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir