Uyuduğunuz Yerden Para Kazanma

Bu yazımızda uyuduğunuz yerden para kazanma, Gelir nedir ve çeşitleri nelerdir? Çalışma karşılığı gelir nedir? Aktif gelir nedir, Pasif gelir nedir? gibi soruları yanıtlayacağız. Dilerseniz ilk sorumuzla başlayalım.

Gelir Nedir?

Gelir, kişinin dönem başındaki servetinin dönem sonundaki servetine eşit olması koşuluyla, o dönem içinde tüketebileceği mal ve hizmet miktarı toplamıdır. Başka bir deyişle dönemsel olarak üretime katılmaları karşılığında elde ettikleri para ile ifade edilen değere verilen isimdir.

Gelir çeşitleri 3 e ayrılır şimdi ondan bahsedelim. Çalışma karşılığı gelir, Pasif gelir ve Aktif gelir.

Çalışma Karşılığı Gelir Nedir?

İsminden de belli olduğuna göre Çalışma karşılığı gelir: maaştır. Emeğin, terin veya uzmanlığın karşılığı elde edilen gelirdir. Bu şekilde kazanılan para bizim kültürümüzde yüceltilir.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir; otomatik olarak kazanılan gelirdir. Yani pasif gelirde uyuduğunuz yerden bile para kazanma ya örnek olarak verilebilir. Pasif gelir oluşturarak kendi durumunuzu daha iyi yapabilirsiniz. Pasif gelire örnek olarak ise ev kiralamak olabilir. Düşünün, ev kiraladığınız zaman her ay size yattığınız yerden 2000 tl gelecektir. Bu da size hem para hem de zaman kazandırmaktadır. Blog sitesi açmak ta olabilir. Eğer blog sitesi açıp biraz ünlendirip Google adsense yani reklam da koyarak para kazanabilirsiniz. Çoğu insanların kullandığı başka bir yöntem olan borsaya yatırım yapabilirsiniz. Borsadan da kendinize bir pasif gelir oluşturabilirsiniz.

Aktif Gelir Nedir?

Pasif gelirin tam tersi olan Aktif gelir ise zamanınızı vererek para kazanmadır. Bu gelire şu anda çalıştığınız iş örnek verilebilir.

Kısacası Aktif gelirden daha çok Pasif gelire önem vermeliyiz. Pasif gelirdeki para asla kaybedilmez ama Aktif gelirdeki parayı yani işinizi kaybedebilirsiniz. Bu konularla alakalı size bir kitap öneriyorum. Robert T. Kiyosaki nin Zengin Baba Yoksul Baba kitabı bu konular üzerine fazla durulmuş. Kitap gerçekten çok güzel okumanızı tavsiye ederim.

Okuduğunuz için teşekkürler. Önceki konumuza gitmek için Tıkla ya basabilir, diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir